Dovolená na Islandu
Na Island se jezdí zejména v létě, protože v zimě je zde celý den tma a opravdu zima. Až na výjimky spadá hlavní sezóna do období června až září, v zimě navštěvují ostrov zejména fotografové polárních září.
Jakou dovolenou vybrat?
Na Island se v podstatě pořádají pouze poznávací zájezdy, protože památek a měst je zde opravdu poskrovnu. Hlavním lákadlem je tak severská sopečná krajina, která je od zbytku Evropy velmi odlišná. Island je lákadlem pro náročnější trekaře, milovníky severu a také pro fotografy, ornitology a rybáře. Kromě různých typů poznávacích zájezdů sem jezdí i řada specializovaných zájezdů se zaměřením zejména na fotografii a pozorování ptáků.
Nejnavštěvovanější místa na Islandu
Většina zájezdů na Island probíhá po několika typech okružních cest, nejčastěji po okružní silnici 1. Podobnou trasu volí i mnoho individuálních cestovatelů, zejména díky náročnému terénu mimo hlavní trasy. Z měst obvykle stojí za zmínku zejména návštěva Reykjavíku s návštěvou katedrály Hallgrímskirkja a nikdy nechybí koupání v legendární Modré laguně. Méně často se navštěvuje také radnice, parlament či vila Höfdi, kde proběhlo setkání Gorbačova s Raeganem. Z gejzírů patří mezi nejnavštěvovanější Strokkur, který na rozdíl od blízkého Geysiru pravidelně chrlí horkou vodu. Velmi oblíbené je jezero Myvátn a ledovcové jezero Jökullsárlón s ledovcovými krami, mezi které můžete vyrazit na obojživelných vozidlech. Při návštěvě Islandu samozřejmě nelze vynechat legendární vodopády, známý je zejména nejmohutnější vodopád Evropy Dettifoss, dále jsou známé zejména Glymur, Skógafoss, Gullfoss či Godafoss. Na jihu ostrova u osady Vík můžete obdivovat černé čedičové pláže a útesy.
Dettifoss je vodopád, který se nachází v oblasti Mývatn na severu Islandu. (Autor teosaurio CC) The Blue Lagoon - Modrá laguna(Autor ben124 CC)
Méně známá místa na Islandu
Mezi méně často navštěvované oblasti patří barevné hory Landmannalaugar a národní parky jako například Skaftafell a Thingvellir. Na ostrově je také vychází na povrch aktivní rift Almannagjá, kde je vidět rozhraní tektonických desek. Poměrně známý je mys Dyrhólaey, kde sídlí kolonie papuchalků, alkounů a racků. Zajímává je také sopka Krafla, fumaroly Leirhnjúkur či sirné vývěry Námafjall.